Konwerter sygnałów Amiga RGB -> PC VGA

- Możecie zapytać: "co to jest?"
Tak jak mówi tytuł jest to prosta przeróbka dla prawdziwego użytkownika Amgi, pozwalająca niemal każdemu podłączyć "standardowy" monitor VGA do komputera Amiga.

-kontynuujecie: "Więc jak to się dzieje?"

Ta sztuczka jest całkiem prosta, jeśli wiesz o co chodzi! Gdy pecetowy monitor "potrzebuje" logicznej jedynki na sygnałach synchronizacji, Amiga dostarcza logiczne zera na tych sygnałach. (zarówno Amiga jak i PC generuje sygnały synchronizacji w logice ujemnej takiej jaka jest wymagana przez monitory, przypis red.). Innymi słowy. Żeby sprawić aby to wszystko działało razem... negujemy sygnały synchronizacji. Najprostsza droga do tego to użycie układu scalonego(scalaka) 74LS08, który zawiera cztery bramki AND(jeśli znasz się na układach cyfrowych możliwe, że wiesz już co zrobić!). Pierwsza bramka ma swoje wejścia na pinach pierwszym i drugim, a wyjście na trzecim. Przez złączenie pinu 1 i 2 (obu wejść bramki), wyjście jest negacją wejścia(posiada przeciwny poziom logiczny). Układ 74LS08 NIE NEGUJE SYGNAŁU, jest to bramka AND mocy, przypis red.) Zdjęcie tłumaczy więcej niż ten tekst, spójrz na nie!

-"Czy jest możliwe abym coś zepsuł?"
Tak!! Daj komuś doświadczonemu, aby to polutował zgodnie ze schematem. Większość elektroniki nie wytrzyma napięcia +5V dostarczonego nie tam gdzie trzeba. Zapamiętaj, że autor i tłumacz tego dokumentu i schematu nie ponosi odpowiedzialności jeśli coś pójdzie źle, jednakże ta przeróbka powinna być całkiem prosta do wykonania!

-"Czy powinienem jeszcze coś zapamiętać?"
Pewnie! Adapter pokazany w pliku IFF pokazuje, że może być potrzebne pewne skrzyżowanie: trzeba skrzyżować ze sobą sygnały Vsync i Hsync. Nie można krzyżować sygnałów synchronizacji! Monitor nie będzie mógł się zsynchronizować, przypis red.) Przyjaciel(użytkownik A4000) w stosunku do autora(użytkownika A1200)używa swojego oryginalnego konwertera VGA, ale musiał zbudować kabel z adapterem. Ten kabel jest użyty do połączenia wtyczki 15 pinowej (wyjście RGB z konwertera VGA) do 9pinów (jakaś niestandardowa wtyczka VGA). Ten kabel może być również użyty z opisywanym konwerterem, jednakże gdy jest używany z tym konwerterem SKRZYŻOWANE SYGNAŁÓW SYNCHRONIZACJI NIE JEST POTRZEBNE. Jest to już wykonane w konwerterze.

-"Czy kiedykolwiek skończysz męczyć ten tekst"? pytacie z nadzieją!
Ta przeróbka została zrobiona przez TranXeye/ Nova Lythern, po wypróbowaniu kilku innych sztuczek. Jednak odkryłem, że ta jest najlepsza.

Przetłumaczył z angielskiego na polski: Sławek >Buby< Powirski, buby17@wp.pl Od tłumacza: Zbudowałem ten konwerter, jednak przez zaniedbanie nie skrzyżowałem tych sygnałów synchronizacji, okazało się, że i tak wszystko działa dobrze, na innym schemacie takiego konwertera również nie widziałem krzyżowania tych linii. Do niczego was nie zachęcam, jednakże sam ne wiem po co je trzeba krzyżować... Wszystko(ale dużo: jeden scalak i kondensator) zmieściło się w obudowie wtyczki DB23. Powodzenia!

Jeśli masz propozycje tekstow do tlumaczenia napisz: buby17@wp.pl
W polu "Temat (ang. Subiect)" wpisz: tlumaczenia

Od redakcji:
Użycie układu 74LS08 jest niepotrzene! Układ będze działał bez niego równie dobrze jak z nim a w pewnych sytuacjach nawet lepjej. Niewiedzeć czemu, dawno, dawno temu jakiś konstruktor użył (pewnie na wszelki wypadek) układu bramek w funkcji bufora. Należy jednak pamiętać, że układy TTL mają stosunkowo małą wydajność prądową i w przypadku użycia układów serii 74 74LS i małej rezystancji wejściowej monitora (wejścia RGB i SYNC mogą mnieć na wejściu rezystory 75ohm) sygnał synchronizacji może mnieć zbyt małą amplitudę. Jeśli już ktoś chce koniecznie stosować bufor to należało by użyć układów serii 74F lub 74AS.
Swego czasu zbudowałem przejścówkę A1200->VGA. Nie szukałem źródeł w Internecie, wziąłem schematy monitora i Amigi oraz przeczytałem instrukcje obsługi obu urządzeń a także sprawdziłe, normy. Okazał się, że najlepsym wyjściem jest bezpośrednie podłączenie sygnałów RGB i SYNC bez rzadnych buforów. TYLKO WTEDY jest zapewnione dopasowanie falowe. Bramki TTL mają rezystancję falową dużo większą niż monitory. Niedpopasowanie sygnałów synchronizacji może objawić się np drżeniem obrazu.
Zastanawiałem się czy zamieścić ten tekst na stronie, zrobiłem to dlatego, aby Amogowcy mieli świadomość, że nie wszystkie rozwiązania zamieszczone w Internecie i opatrzone dopiskiem "sprawdzono w działaniu" są prawidłowe.

Licznik odwiedzin