Mouse-switcher

Czy nie zmęczyliście się kiedykolwiek przez ciągłe odłączanie myszki żeby podłączyć joystick, a później odłączając go i podłączając z powrotem myszkę, później znowu podłączając z powrotem joystick i tak dalej? Pewnego dnia zdarzyło się to mnie. musi być jakaś prostsza droga do tego aby mieć oba urządzenia: myszkę i joystick podłączone jednocześnie ze sposobem na aktywowanie urządzenia które chcesz użyć. Widziałem małe pudełka z przełącznikiem, które wymagają od Ciebie przełączenia przełącznika aby wybrać urządzenie, które chcesz używać, ale to również wyglądało niezbyt wymyślnie. Czyż nie byłoby pięknie po prostu przycisnąć fire w joysticku i od razu: joystick działa? Lub wcisnąć przycisk myszki i aktywować ją wyłączając automatycznie joystick? Więc nie czekaj już dłużej! Z prościutkim schematem dołączonym do tego pliku możesz samemu zbudować automatyczny przełącznik portu myszki, z kilku "pospolitych" części elektronicznych.

Ten projekt powinien również działać na większości Atari'owskich 9pinowych portach joysticka, na Amidze, Commodore 64, Commodore 128, AtariST i podobnych. Jest dobre do gier na dwóch graczy, jeśli każdy gracz ma swój "ulubiony" joystick. Będzie również działał z joystickami z autofire jak również z trackballami i myszkami.

Obwód jest zaprojektowany na scalaku 74LS157 (LS-Low Shottky-mały pobór mocy i szybkość) czyli czterokrotnym dwuwejściowym selektorze danych(multiplekserze) połączonym z 74LS00 czyli dwuwejściowych bramkach NAND połączonych w przerzutnik set-reset. Jako że amigowe sygnały X i Y idą od razu(na płycie głównej) przez taki sam selektor danych (dokładnie taki sam scalak!), nie ma żadnych przeciwskazań aby dodać następny, własny selektor danych. Jedyne sygnały sterowane przez myszkę to Vertical(pionowy) i horizontal(poziomy) i ich impulsy kwadratury, które zbiegają się z sygnałami joysticka Góra/Dół i Prawo/Lewo. Więc, upraszczając, wszystko co musisz zrobić to wybrać pomiędzy tymi czterema sygnałami, a wszystko inne połączyć równolegle. Scalak selektora danych jest używany do przełączania, gdy przerzutnik R-S jest połączony do sygnału fire lub LMB każdego z portów. Gdy przycisk FIRE/LMB na którymś z portów zostanie naciśnięty przerzutnik zmienia stan na wysoki(1) lub niski(0)(w zależności od tego, z którego z portów otrzymał sygnał) i wysyła sygnał na pin wybierający na selektorze danych. To powoduje, że jeden zestaw wejść jest aktywny, a drugi nieaktywny. Taka sytuacja utrzyma się dopóki przerzutnik R-S zmien stan na przeciwny. Sygnały fire z obu portów są ze sobą połączone logicznie jako >LUB< (aby nie mogły naraz przyjąć tego samego stanu) przez nieużywane bramki NAND i zbuforowane diodą aby były aktywne tylko w stanie niskim.

Każda technika konstrukcji może być użyta, Ja umieściłem obwód na małym kawałku płytki uniwersalnej w pudełku z dwoma wtyczkami(męskimi) DB9, i połączyłem je z dość krótkim kablem 9-cio żyłowym z żeńską wtyczką DB9 na końcu, którą podłączam do Amigi Jak zawsze, bądź ostrożny, gdy łączysz cały obwód, jest mała szansa na uszkodzenie komputera, ale zwarcia, mogą uszkodzić przełącznik. Życzę szczęścia!

Może być pewna "niekompatybilność z jakimś niskiej jakości joystickiem z autofire, niektóre z nich chcą zasilić swój obwód autofire z rezystorów pull-up(podciągających) w komputerze. Jeśli doświadczasz tego typu problemów uzyj rezystorów 4,7K i połącz +5V przez te rezystory z każdym z czterech przełączanych sygnałów w obydwóch portach wejściowych. To zduplikuje typ portu na taki sam jak jest standardowo w komputerze.

Opcjonalne wskaźniki na LEd'ach: Możesz połączyć dwie diody LED do obwodu, tak jak jest to pokazane na schemacie, aby wizualne zasygnalizować aktualne wybrany port. Jeśli użyjesz małych, wydajnych LED'ów, bramki ne powinny mieć problemów z zasileniem ich. Jeśli twoje LED'y pobierają zbyt dużo prądu powinieneś je zbuforować.

Autor tekstu: Mark Spankus mark@shorty.cs.wisc.edu
Przetłumaczył z angielskiego na polski: Sławek >Buby< Powirski, buby17@wp.pl

Od tłumacza: Tak, tak ten układ też zbudowałem, działa dobrze, chociaż, że zmontowałem go na "pająka" i zalałem plastikiem, czego oczywiście nie polecam. Bardzo przydatne i sprytne urządzenie!

Jeśli masz propozycje tekstow do tlumaczenia napisz: buby17@wp.pl
W polu "Temat (ang. Subiect)" wpisz: tlumaczenia

Licznik odwiedzin