Ręczny przełącznik VGA

Tym razem artykuł rozpocznę w nietypowy dla mnie sposób. Kupiłem drugi komputer. Ze względu na to, że pracuję raz na jednym raz na drugim, nie ma potrzeby podłączania drugiego monitora. Na rynku istnieją gotowe przełączniki. Swego czasu na łamach MA pojawiła się recenzja przełącznika monitora, klawiatury i myszy. Nie jest on drogi, ale w moim przypadku posiada zasadniczą wadę - jest duży, rzekłbym ogromny. Mała dygresja dotycząca przełączania myszy. W takim wypadku wymagany jest interfejs konwertujący dane RS-232C na format zrozumiały przez Amigę. Naturalnie jest osiągalny taki interfejs, ale wydaje mi się, że 90zł za dwa złącza DB9Pin, obudowę, procesor, kilka elementów biernych i prawa autorskie to trochę za dużo. Jeśli są chętni na taki interfejs proszę o kontakt. Wrócmy do naszego przełącznika. Problem kabelka. Bardzo trudno nabyć kabelek do monitora VGA (15pin gęsty), a jeśli już to za "bagatelka" 100zł. Byłem więc zmuszony wziąć sprawę w swoje ręce. Znalazłem dystrybutora złącz DB15pin stosowanych w VGA. Mogłem więc wykonać kabelek sam. Dziwnym trafem natknąłem się na dystrybutora kabli VGA (do monitora i przedłużacze od 1,8m do 5m) w atrakcyjnych cenach. Mogłem więc przystąpić do budowy przełącznika.

Budowa:
Nietrudno się domyśleć, że budowa jest banalnie prosta. Przełącznik typu isostat, trzy gniazda 15pin, obudowa, trochę kabelka. I tu chcę przestrzec Czytelników. Należy użyć kabli ekranowanych. Wykonałem połączenia przełącznika zwykłymi kabelkami i okazało się, że obraz jest lekko rozmyty. Poszczególne sygnały RGB zakłócały się na wzajem. Problem znika gdy zastotujemy kable ekranowane (w końcu pasmo przenoszenia sygnałów RGB sięga często blisko 100Mhz). Na szczęście obudowa może być plastikowa. Budowę proponuję rozpocząć od rozmieszczenia złącz w obudowie. Należy umieścić je tak, aby obudowy złącz kabli VGA nie przeszkadzały sobie. W następnej kolejności wykonujemy otwór pod przełącznik isostat, montujemy wszystkie elementy i można przystąpić do łączania złącz i przełączników. Aby zapewnić działanie monitora nie jest konieczne przełączanie wszystkich sygnałów. Niezbędne są:

pin 1   Red
pin 2   Green
pin 3   Blue
pin 13  H-SYNC (S+H SYNC)
pin 14  V-SYNC (VCLK)
piny 6, 7, 8 łączymy razem, jest to masa sygnałów RGB.
Szczegóły można zobaczyć na rys.1

Jeśli mielibyśmy zakłócenia na ekranie monitora, może okazać się konieczne połączenie osobno mas:

pin 6 gniazda A, z pinem 6 gniazda B i pinem 6 gniazda wyjściowego
pin 7 gniazda A, z pinem 7 gniazda B i pinem 7 gniazda wyjściowego
pin 8 gniazda A, z pinem 8 gniazda B i pinem 8 gniazda wyjściowego


czasem okazuje się konieczne połączenie:
pin 4 gniazda A, z pinem 4 gniazda B i pinem 4 gniazda wyjściowego
pin 11 gniazda A, z pinem 11 gniazda B i pinem 11 gniazda wyjściowego

Poniżej, ceny charakterystycznych elementów przełącznika:

wtyk DB15pin gęsty:             3zł+VAT
gniazdo DB15pin gęste:          3zł+VAT
kabel do monitora VGA 1,8m:     30zł+VAT

Pełną ofertę można otrzymać pisząc e-mail na: skrzynski@zt.wloclawek.tpsa.pl lub na adres z poprzednich numerów czasopisma.

Mam nadzieję, że opisany tu przełącznik ułatwi życie użytkownikom dwóch komputerów, których nie stać lub nie mają miejsca na drugi monitor.

Sławomir Skrzyński

Jeśli będzie zainteresowanie opracuję elektroniczny przełącznik monitorów. Będzie posiadał trzy wejścia: AGA/ECS, CGX, PC Automatycznie będzie się przełączał pomiędzy kartą graficzną Amigi, a układami AGA/ECS, ręcznie pomiędzy Amigą, a PC. Osoby zainteresowane proszę o mail'e.